Prečítané leto: 2. týždeň O DRAKOCH

Prečítané leto je liek proti nude a taký môj tip pre tých rodičov, ktorí hľadajú inšpirácie na aktivity a knihy. Všetko o tomto skvelom nápade nájdete tu. Druhý týždeň má tému O DRAKOCH. Ja som ani chvíľku nezaváhala a hneď som vedela, o čo sa s vami podelím.

Okrem toho, že deťom pomáham pri prekonávaní ťažkostí spojených s poruchami učeniapozornosti, venujem sa aj téme detských emócií. Je jedno o aké dieťa ide, každé jedno znesie ocenenie svojich silných stránok. A o tom budem písať dnes. Pri tejto téme ma napadla jasná asociácia

drak – rytier – rytiersky erb

Ukážem vám zopár nápadov, ako sa s tvorbou erbu zabaviť.

Tvoríme erb

Budete potrebovať: kartón alebo výkres, nožnice, fixky, ceruzky alebo farby a pomôcky na maľovanie (podľa toho, čo preferujete), nožnice, šablónu erbu

Postup nie je nijako prekvapivý. Aktivitou bude tvorba erbu, ktorá obsahuje symboly, ktoré charakterizujú silné vlastnosti dieťaťa. Je možné vymyslieť aj „motto“, ktoré bude na erbe napísané. Koniec koncov je len na vás ako erb vytvoríte. Fantázii sa medze nekladú.

Erb pre dieťa

Viem presne, čo vás ako prvé napadlo. Posadíme dieťa za stôl a budeme spolu tvoriť. Ale nie! Skúste to dnes inak. Skúste erb dieťaťu vytvoriť vy a podarujte mu ho.

Deti vždy poteší, keď sa dozvedia, čo si o nich rodičia myslia. V dnešnej dobe je stále menej a menej priestoru na vyjadrovanie silných stránok. Zvlášť deti s poruchou pozornosti či učenia sa môžu mať veľmi nízke povedomie o svojich silných stránkach. Preto vám navrhujem, aby ste erb vytvorili vy. Nezabudnite sa s dieťaťom o erbe porozprávať. Povedzte mu aké vlastnosti ste mu do erbu vybrali. Opíšte mu vaše spomienky na situácie, ktoré sa vám s danou vlastnosťou dieťaťa spájajú.

Moje deti sú na prázdninách a erb ich čaká, keď sa vrátia domov. Zvolila som jednofarebný erb a môžu si ho vymaľovať.

Rodinný erb

Môžete erb tvoriť aj spoločne. Deti ocenia, ak budú tvorivý čas môcť tvoriť aj s tatinom, Verím, že tatinovia tiež zažijú príjemné chvíle pri tvorbe.

Na začiatku by ste sa mali spoločne porozprávať, čo je silnou stránkou vašej rodiny. Kľudne môže každý vymyslieť jednu vec a povedať, prečo ju vybral. Malým deťom je vhodnejšie otázku formulovať ako „Čo sa ti na našej rodine páči“. Následne vyberte farby, ktoré budú na vašom rodinnom erbe. Môže pozostávať z obľúbených farieb členov rodiny, Nezabudnite komentovať, ak máte radi rovnaké farby. „Jéj, ty a tatino máte obaja radi modrú“. Buduje to súdržnosť. Dohodnite sa na kreslení. Tu si precvičíte spoluprácu. Ak sa obávate konfliktov medzi súrodencami, rozdeľte erb na časti a každému určite priestor.

Erb pre každého

V tejto variácií má každý člen rodiny vlastný papier/kartón so svojim erbom. Erb je rozdelený na toľko častí, koľko členov rodina má. Najskôr každý nakreslí do jedného políčka symbol, ktorý reprezentuje jeho silnú stránku. Následne sa papiere posunú o jedného. Každý člen rodiny nakreslí do 1 voľného políčka symbol, ktorý reprezentuje silnú stránku daného člena rodiny. Papiere kolujú, až kým sa nevrátia svojmu majiteľovi.

Nezabudnite sa o symboloch a najmä o vlastnostiach porozprávať. Pri menších deťoch to môžete robiť každé kolo. Čiže skôr ako posuniete papier ďalej. Každý povie, aký symbol nakreslil a prečo, Keď sa papiere vrátia svojmu majiteľovi a porozprávali ste sa, môže si ešte každý svoj erb dokresliť podľa fantázie.

 

Komentáre