Emočná pomoc deťom z Ukrajiny

V poslednej dobe na mňa opäť dolieha ťažoba z nekončiacej vojny. A keďže sa venujem deťom a ich emóciám, tak som sa rozhodla spísať tu viaceré pekné iniciatívy na emočnú pomoc deťom z Ukrajiny, ktoré na Slovensku vznikli. Verím, že budú inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa starajú o deti z Ukrajiny.

Terapeutický príbeh o Klokankovi

Samozrejme začnem ako prvým terapeutickým príbehom o Klokankovi, ktorého som spoluatorka. Príbeh sa snaží osloviť emócie, ktoré sme identifikovali ako dôležité. Príbeh môže osloviť:

  • čas pred odchodom z Ukrajiny, keď sa napätie okolo vojny stupňovalo a dieťa si spätne môže uvedomovať zážitky s týmto obdobím.
  • čas rozlúčky s otcom, keďže mnohé deti sa museli so svojimi otcami rozlúčiť.
  • príchod do novej krajiny, kde sa snažíme deti povzbudiť a dodať im nádej do budúcnosti

Počas celého príbehu je prítomný dôraz na legitimizovanie emócií a prežívanie, pretože v takýchto situáciách je akékoľvek prežívanie v poriadku.  Príbeh je vhodný pre rodičov, blízke osoby alebo pedagógov/pedagogičky, ktorí majú priestor venovať sa emóciám. Viac o príbehu si môžete vypočuť v krátkom rozhovore pre FM rádio.

Súčasťou príbehu je Sprievodca čítaním, ktorý prináša stabilizačné techniky na upokojenie akútnej stresovej reakcie. Tieto techniky môžu využiť všetci, ktorí žijú alebo pracujú s deťmi. Je vhodný pre pedagógov/pedagogičky v školách, trénerom/trénerkám či ľuďom zabezpečujúcim voľnočasové aktivity. Pretože syndróm akútnej stresovej reakcie sa môže objaviť kdekoľvek.

Príbeh je preložený do viacerých jazykov (poľština, ukrajinčina, angličtina, nemčina, holandčina, maďarčina, ruština). Pokiaľ vaše kontakty siahajú do zahraničia, budeme vďačné, ak sa príbeh rozšíri aj za naše hranice.

Vďaka ilustráciám Adely Režnejčasopisu Bublina je príbeh v peknej grafickej podobe. K stiahnutiu je plagát, ktorý môžete vytlačiť a vyvesiť na verejné miesta. Vďaka QR-kódu na plagáte, si každý dokáže ľahko načítať webstránku, kde je príbeh uverejnený.  Plagát na stiahnutie – plagat_kenguriatko (1) 

Príbeh na stiahnutie nájdete tu.

Terapeutický príbeh Holubica Oľga

Terapeutický príbeh o holubici Oľge je z dielne OZ Návrat. Príbeh je doplnený o aktivity súvisiace priamo s príbehom, ako i o inšpirácie na prácu v skupine.     Aktivity sú zamerané na zdieľanie pocitov. Príbeh je vhodný pre rodičov, blízke osoby ako i pedagógov a pedagogičky.

Príbeh je možné si stiahnuť zo stránky OZ Návrat alebo objednať si zdarma jeho tlačenú verziu na adrese  barbora.baxova@navrat.sk

Intervencia Objímanie plyšáka

Do pozornosti mi túto milú techniku priniesla Hana Vojtová z EMDR Inštitútu.  Jej cieľom je uľaviť deťom, ktoré v dôsledku stresu a/alebo traumy prežívajú strachy, úzkosti, nespavosť a iné psycho-somatické prejavy. Je určená deťom vo veku približne 2-7 rokov.

Leták pre rodičov:

Psychologická pomoc v ukrajinskom jazyku

Liga za duševné zdravie pripravila veľký psychologický manuál, ktorý pokrýva mnoho oblastí v podpory duševného zdravia. Obsahuje rady, ako zvládnuť túto situáciu. Na stránke nájdete aj informácie o telefonickej linke Nezábudka. Anonymnej telefonickej poradni v ukrajinskom jazyku 0800 222 450 v čase od 9:00 do 21:00. (je možné, že sa časy budú meniť. Preto pre aktuálne informácie sledujte stránku Ligy za duševné zdravie)

Krízová linka, ktorá vznikla v spolupráci Človeka v ohrození so združením IP-čko a Nadáciou Orange. Poskytuje psychologickú pomoc v ukrajinskom jazyku denne od 8:00 do 18:00. Linka je bezplatná a anonymná. Pomoc nájdete  na čísle 0800 500 888.

Návod pre rozlúčenie

Neoddeliteľnou súčasťou vojny je smrť a strata. Kolegyne z českej organizácie Cesta domu, vytvorili krátke návody pre rozlúčenie sa, keď sa ľudia z Ukrajiny nemôžu rozlúčiť s tými, ktorí zomreli na Ukrajine.

Rozprávky, príbehy či audio-rozprávky

Ak hľadáte rozptýlenie pre deti v podobe príbehov, rozprávok a audio-rozprávok, tak dávam do pozornosti

  • rozprávky na čítanie, počúvanie či pozeranie v ukrajinštine – moja kamarátka Katka Makara hneď na začiatku vojny zozbierala zoznam voľne prístupných rozprávok. Nech sa páči ich zoznam nájdete tu.
  • digitálna knižnica detských kníh KUBO-detské knihy sprístupnila zdarma rozprávky v Ukrajinštine. Stačí si stiahnuť aplikáciu do mobilu a knižnicu máte vždy po ruke. Aby sa kruh uzavrel, nájdete tam aj príbeh o klokankovi 🙂

Verím, že dobrých iniciatív je oveľa oveľa viac. Ja som zozbierala tých pár, ktoré poznám, pretože som vďaka šťastným náhodám, mohla aspoň trošku pobudnúť v ich skvelej prítomnosti.

Komentáre