Hnev a stratégie na jeho zvládnutie

Ako sa  blíži zážitkový kurz Sila hnevu, stále častejšie sa moje myšlienky vracajú k téme hnev. Každý kurz sa snažím pridávať aj niečo nové, niečo, čo som od posledného kurzu v téme objavila. To, čo mám rada na zážitkovom kurze, je že umožňuje za relatívne krátky čas preskúmať hnev z viacerých pohľadov.

Hnev ako emócia

Hnev je emócia prežitia. Je dôležité, aby sme počúvali hnev a boli s ním v kontakte. Pocity hnevu nás totižto chránia. Rokmi skúmania a prežívania hnevu sa na hnev pozerám ako na priateľa, ktorý so mnou komunikuje.

  • Ozýva sa, keď som už unavená a dáva mi signál, že je čas si oddýchnuť.
  • Dáva mi najavo, že moje práva sú potlačované. Šepká mi do ucha, ktoré veci v mojom živote sú dôležité natoľko, že sa za ne oplatí bojovať.
  • Upozorňuje, keď niekto tlačí na moje hranice a núti ma do vecí, ktoré nechcem robiť.

Ja mám veľmi rada, ak mám príležitosť hovoriť o pozitívach hnevu. Rada upozorňujem rodičov na to, aby vnímali, ako hnev komunikuje s nami a čomu nás učí. Rada poukazujem na to, že ak prejavy hnevu počúvame, tak nás v konečnom dôsledku chránia.

Viac o pozitívach a význame detského hnevu nájdete v staršom článku na portály eduworld Prečo sa deti hnevajú

Rada sa na hnev pozerám aj očami detí. Venujem pozornosť tomu, ako učiť deti spoznávať signály hnevu. A samozrejme povzbudzujem rodičov, aby spolu s deťmi skúmali prejavy hnevu. Väčšinou je to popisný jazyk:

  • „Ty sa hneváš, lebo si sklamaná, že nejdeš na oslavu.“
  • „Počujem, ako sa hneváš, pretože na mňa kričíš“
  • „Vidím tvoj hnev, pretože zatínaš päste. Je ešte nejaké miesto v tele, kde cítiš svoj hnev okrem rúk?“

Stratégie na zvládnutie hnevu

Samozrejme, že každý chce poznať, ako naučiť dieťa sa ovládať. A po mnohých hodinách strávených s rodičmi na túto tému sme s Táňou (mojou spolulektorkou) začali rozdeľovať stratégie zvládania hnevu na situácie, kedy dieťa zapája mozgovú kôru a kedy je už odpojené a v afekte.

Kým dieťa ešte vníma

Existujú mnohé stratégie, ako osloviť dieťa a podporiť ho zvládať svoj hnev. Mne je blízky spôsob, ktorý používa nedirektívna terapia hrou a ktorý sa učí i na kurzoch Filiálnej terapie.

  1. Začíname naľaďovaním sa na dieťa. Používaním empatických viet, ktorým sa snažíme vyjadriť porozumenie jeho situácií, túžbe či pocitu. Na kurze je príležitosť si toto nalaďovanie skúšať, kým nevychytáme všetky muchy, ktoré vidíme. Veľmi často sa do popredia dostáva téma rešpektujúceho jazyka a neverbality.
  2. Nastavujeme hranicu, pomenovávame pravidlá či hodnoty. Môžeme to nazývať, ako chceme. Kľúčové je, že používame zrozumiteľný jazyk na to, aby sme dieťa upozornili, čo je to, čo nás ako rodičov na jeho správaní vyrušuje. Či už je to krik, vulgarizmy, ignorácia alebo ničenie vecí.
  3. Dávame možnosti. Učíme dieťa, ako môže danú situáciu vyriešiť akceptovateľným spôsobom. To mám na tomto spôsobe asi najradšej. To, že pracuje so zodpovednosťou detí za svoje správanie. Je to síce beh na dlhšiu trať, ale tak potrebný pre život, že naň neviem dopustiť.

Výbuchy hnevu

Stále viac a viac sa na kurze do popredia dostávajú situácie nekontrolovateľného výbuchu hnevu. Čiže situácie, keď je dieťa v afekte a teda i mimo kontrolu. Pomáhame si neurovedou, senzorickými stratégiami a poznatkami práce s traumou.

Za veľmi užitočné považujem aj časti edukačné – kde si predstavujeme informácie o okne tolerancie a aké možnosti v danej chvíli máme. Myslím si, že je oslobodzujúcce poznanie, že naozaj nemáme v týchto situáciách až tak veľa možností.

Mne je blízka téma zmyslového vnímania a upozorňovania na to, akými zmyslovými kanálmi môžeme hnev tíšiť. Najradšej mám proprioreceptívny zmysel, ktorý využíva silu a tlak. Snáď každý pozná moju vetu „zatlač hnev do mňa“. Čo je jedna z možností, ktorú ponúkam deťom, keď sa hnevajú a chcú niečo ničiť či  búchať.

Prevencia

Prevencia je veľmi dôležitá súčasť manažovania detského hnevu. Pozeráme sa na emočné zdroje detí a na senzorické hry, ktoré ja osobne považujem za veľmi dôležitú súčasť denného harmonogramu. Avšak nikoho neprekvapí, že najväčší dôraz kladiem na hru. Senzorickú, voľnú či kreatívnu. Je to jedno akú. Ale čím viacej pôsobím v oblasti poradenstva, tým viac som presvedčená, že detská hra je kľúčom k spokojnosti celej rodiny.

Toto sú moje esencie na zvládanie detského hnevu. Porozumenie hnevu – svojho či detského, zručnosti na zvládanie detského hnevu a preventívne aktivity na jeho znižovanie. Ak sa vám to páči, príďte na zážitkový kurz Sila hnevu do Bratislavy 24. – 26.5 2024

Komentáre