Prečítané leto 6.týždeň: O JASKYNIACH

Prečítané leto je liek proti nude a taký môj tip pre tých rodičov, ktorí hľadajú inšpirácie na aktivity a knihy. Všetko o tomto skvelom nápade nájdete tu. V tomto blogu vám predstavím ako využívam tajničky na podporu záujmu o knihy (nielen) pri deťoch s dyslexiou.

Tajničky

Tajničky majú deti radi, aspoň väčšinou. A ja mám na tajničkách rada, že sa pri nich dá celkom flexibilne  pracovať s množstvom prečítaného textu podľa potreby a únavy detí. Mám rada, že deti vďaka tajničkám môžu pracovať s knihou, ktorá môže byť aj náročnejšieho charakteru.

Tajničky využívam:

  • pri začínajúcich čitateľoch a deťoch s dyslexiou, ktoré môžu čítať krátke úseky z knihy,
  • pri pokročilejších čitateľoch na podporu porozumenia prečítaného textu a pamäte

Trochu o tom, ako na to

Pracujem s príbehom, ktorý deti poznajú. Tie menšie a s dyslexiou vďaka tomu, že som im ho čítala ja. Tie staršie vďaka tomu, že príbeh čítali už v minulosti.

Niekedy sa otázky z tajničky týkajú jedného príbehu/kapitoly (tak ako to je v pracovnom liste v tomto blogu). Pre pokročilejších čitateľov sú otázky z celej knihy.

Pri každej otázke je možnosť vyhľadať si správnu odpoveď v knihe. Mením aj formulácie nápovedy:

  • odpoveď nájdeš na strane 23 v druhom odseku. Pri tejto formulácií sa deti zoznamujú s pojmami súvisiacimi s členením textu ako napr.: odsek, stĺpec, pod obrázkom a zlepšujú si orientáciu na strane,
  • odpoveď nájdeš na strane 23 v tretej vete posledného odseku. Pri tejto formulácii sa deti učia vnímať začiatok a koniec vety a zoznamujú sa s interpunkčnými znamienkami,
  • odpoveď nájdeš v nadpise, na obálke, v obsahu a pod. Deti sa zoznamujú s časťami knihy,
  • odpoveď nájdeš na strane 23 tu (prstom ukážem, v ktorej časti textu alebo v ktorej vete odpoveď nájdu)

Pipi Dlhá Pančucha

Pre tento týždeň som si vybrala knihu od Astrid Lindgrenovej – Pipi Dlhá Pančucha. Je to opäť kniha, ktorá sa nachádza snáď v každej knižnici a je teda ľahko dostupná. Pipi, Anika a Tomi sú na ostrove Kurekuredut, kde je mnoho jaskýň. Takže moja voľba bola jasná.

Pracovný list ukrýva tajničku – celé meno Pipi Dlhej Pančuchy. Pamätáte si ho? Ak nie, nie je nič ľahšie ako sa pustiť do tajničky.

Pracovný list má dve verzie.

  1. s konkrétnymi stranami. To pre tých, ktorý majú tú istú verziu ako ja. Je to kniha z vydavateľstva Mladé letá z roku 1985, tretie vydanie. (obálka je na obrázku)
  2. bez strán, pre tých s inou verziou.

Verím, že sa bude páčiť.  Pracovný list o_jaskyniach

Komentáre